لطفا کمی صبر کنید...

ژاپنی ها از مشتریان بزرگ و بهترین مصرف کنندگان پروپولیس در جهان می باشند. این کشور سالانه بیش از 500 تن بره موم را وارد می کند. نیمی از این 500 تن، به عنوان مکمل شیمیایی داروهای ضد سرطان استفاده می شود.

بره موم یا پروپولیس یک مادۀ طبیعی است که از جمع آوری صمغ درختان سوزنی برگ و سایر درختان توسط زنبور عسل به دست می آید. زنبورها از آن برای مهر و موم کردن دیوارها و چسباندن قاب های مومی به بدنه کندو و همچنین مومیایی کردن جسد مهاجمان به کلنی استفاده می نمایند. این توده، چسبنده، سبز مایل به قهوه ای با بوی کمی معطر است.

 

موارد استفاده سنتی:

بره موم یا پروپولیس به عنوان یک مادۀ دارویی از زمان های قدیم استفاده شده است. در طب سنتی از  اوایل سال 300 قبل از میلاد برای اهداف زیبایی، التهاب و بهبود زخم استفاده می شود. این ماده به طور داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته است و اعتقاد بر این است که باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را می کشد. دارای خواص بی حس کننده، ضد زخم و ضد التهابی، کاهندۀ فشار خون و تحریک سیستم ایمنی بدن می باشد.

بره موم اثرات ضد میکروبی علیه باکتری های گرم مثبت، مخمر ها و برخی از ویروس ها را نشان می دهد. بره موم معمولا در بهداشت دهان و دندان استفاده می شود و می تواند در کاهش پوسیدگی دندان ها و زخم های دهانی و ارتقاء سلامت دندان های مجروح نقش داشته باشد.

از بین بردن سلولهای سرطانی توسط بره موم و ترکیبات شیمیایی آن و جلوگیری از رشد تومور در حیوانات و سلول های بد خیم نشان داده شده است. با این حال، مطالعات بالینی در سرطان انسان مطالعه نشده است. اثرات سیستم ایمنی، اقدامات آنتی اکسیدانی و اثرات آن بر قلب نیز توصیف شده است.

بره موم  محصولی است که زنبورها به طور مرتب  از روی تنۀ درختان سوزنی برگ (کاج، صنوبر و دیگر درختان سوزنی برگ) و  درختان بلوط، آلو و غیره جمع آوری می کنند.  درختان این مواد را تولید می کنند تا خود را در مقابل حملۀ قارچ ها محافظت کنند. در واقع این بره موم  یک لایه  بسیار نازک و ضد آب است که دارای ویژگی های خاص ضد باکتریایی و ضد قارچی می باشد.

انتقال بره موم  توسط زنبورها:
زنبورهای کارگر بره موم  را از درختان و درختچه ها برداشت  و در سبد گرده واقع در پاهای عقبی نگهداری و به کندو حمل می کنند. در داخل کندو، زنبورها آن را با موم و بزاق ترکیب و فرآوری می نمایند.

موارد استفاده زنبوران:

  • بره موم  به عنوان یک ماده ساختمانی ضد آب برای پر کردن شکاف ها و درزهای کندو جهت جلوگیری از ورود عوامل مهاجم به کندو مورد استفاده قرار می گیرد.
  • به دلیل خواص آنتی باکتریال ها، بره موم  توسط زنبورها برای مومیایی کردن عوامل مهاجم تلف شده در کندو که زنبور توان خارج کردن آن ها را از کندو ندارد،  مورد استفاده قرار می گیرد .
  • زنبوران عسل به وسیلۀ بره موم  یک لایۀ نازک از بره موم داخل حجرات یا سلول هایی که ملکه  در ان تخم گذاری می کند، می پوشانند.

منبع:
http://propolis-propolis.net/en/propolis-cancer.html